Trening redukcji stresu

01.06.2021 roku w klasach VI a, VI c i VII b odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez psychologa z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce, panią Klaudię Waryszuk-Lubań, poświęcone tematyce stresu. Stres jest nieodłącznym stanem naszego życia. Czasami mobilizuje, dodaje energii, a czasem zniechęca i załamuje, a nawet uniemożliwia osiąganie celów. Umiejętność radzenia sobie ze stresem i panowania nad własnymi emocjami jest ważna.

Stres traktujemy głównie jako coś złego i nieprzyjemnego. Tymczasem bardzo mało mówi się o jego pozytywnych stronach. Czasami okazuje się, że stres jest czynnikiem mobilizującym nas do działania. Pozwala nam poradzić sobie z problemami, trudnymi sytuacjami, zmusza nasz do podjęcia aktywności. Pomaga nam szukać nowych rozwiązań; wzmacnia umiejętność pokonywania przeszkód. Może również objawić się w postaci stanów lękowych, obniżonej efektywności, problemów z koncentracją, brakiem zadowolenia z wykonywanych czynności, albo być również przyczyną wielu chorób.

Dlatego tak ważne było, aby uczniowie poznali mechanizmy działania stresu i jego wpływu na organizm człowieka. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli wiedzę oraz wzbogacili umiejętności m.in. w zakresie: rozpoznawania rodzajów i objawów stresu, analizy zachowań w sytuacjach stresowych, technik panowania nad emocjami oraz stosowania technik skutecznej komunikacji.

Organizator spotkania Pedagog szkolny Urszula Suplicka