ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Narodowe Czytanie 2021

admin

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została ona zainicjowana przez byłego Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, który zaproponował na początek do odczytania epopeję narodową pt. "Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię”, "Lalkę’’, "Quo vadis”, "Wesele”, "Przedwiośnie” i "Balladynę”.

Od kilku lat Narodowe Czytanie odbywa się również w naszym mieście. Jest ono organizowane głównie przez bibliotekarzy z miejskich bibliotek na placu przed Hrubieszowskim Domem Kultury.

Tradycją w trakcie akcji stał się udział władz samorządowych miasta. Dlatego już na początku gościliśmy Panią Burmistrz, Martę Majewską, która powitała serdecznie wszystkich organizatorów, pedagogów, a przede wszystkim dzieci i młodzież z hrubieszowskich szkół przybyłych na Narodowe Czytanie.

Tym razem literackim bohaterem przedsięwzięcia był dramat pt. "Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór napisany w 1906 roku cechują m.in. komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, silna wymowa społeczna. Dzieło po dzień dzisiejszy zmusza odbiorców do refleksji, do zastanowienia się nad postawami, które na pewno nie mogą być dla innych przykładne.

Wśród biorących udział w akcji byli uczniowie z klasy VIII a i VIII b z naszej szkoły, w tym członkowie Samorządu Uczniowskiego.

Do prezentacji dzieła przygotowała młodzież Pani Marzena Jędruszczak, nauczycielka języka polskiego.

 

Tekst- Ewa Sitnik- Pogwizd

 

Galeria: