ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Zwiedzamy muzeum

admin

Dnia 8 października 2021 r. klasa VB udała się do Muzeum im. ks. St. Staszica. W odnowionych wnętrzach udostępniono ekspozycję stałą, obejmującą pradzieje regionu, historię miasta i okolic, dzieje Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, hrubieszowską sztukę ludową i sztukę – w tym galerię obrazów Pawła Gajewskiego.

Na początku uczniowie zwiedzili wystawę „Życie od kuchni”. Jej głównym celem było ukazanie w szerokiej perspektywie czasowej przedmiotów i sprzętów związanych ze zdobywaniem, obróbką, przygotowaniem i podawaniem oraz spożywaniem jedzenia.

Kolejne wystawy były nie mniej interesujące. Klasa, oglądając eksponaty, zdobywała wiedzę sięgającą odległych czasów. Szczególną uwagę przykuły przedmioty związane z Gotami, którzy byli jednym z największych i najważniejszych plemion wschodniogermańskich. Wywodzili się prawdopodobnie z Gotlandii. Ich ślady odnaleziono w Masłomęczu, gdzie obecnie znajduje się zrekonstruowana Wioska Gotów.

W jednej z sal mogliśmy podziwiać wyjątkowy skarb z czasów rzymskich - denar odkryty w Cichobórzu.

Spacerując po muzeum, uczniowie zobaczyli na obrazie nasz drewniany zamek, który w XVII , w czasie najazdu Tatarów, spłonął. Ujrzeli stroje regionalne, sztukę ludową, dawne narzędzia pracy, rekonstrukcję chłopskiej izby. Na końcu mogli podziwiać skrzydło, w którym ustawiono typowo dworskie, dawne meble, a na ścianach powieszono obrazy.

Pod koniec wizyty w muzeum klasa obejrzała jeszcze wystawę plakatów dotyczących BHP w czasach PRL-u, wizualizację projektów architektonicznych oraz fotografie mebli i wnętrz.

Wycieczka była niezwykle wartościową lekcją. Jej wielkim atutem była obecność Pani Doroty Grzymały, która jako przewodnik oprowadziła nas po wszystkich salach i zaciekawiła historią naszego regionu.

Opiekunowie: Ewa Sitnik- Pogwizd, Joanna Kocaj

Galeria: