ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Tajniki tkactwa - warsztaty w HDK

admin

29 października 2025 r. klasa 6 b w ramach zajęć z techniki uczestniczyła w warsztatach tkackich zorganizowanych w Hrubieszowskim Domu Kultury. Tajniki tkactwa w bardzo interesujący sposób przybliżyła nam pani Katarzyna Partyka zaś pomocą służyła pani Wioleta Czerniak.

Udział w zajęciach pozwolił uczniom poznać jedną z najstarszych technik rzemieślniczych – tkanie. Zajęcia rozpoczęły się krótkim wprowadzeniem na temat historii tkactwa i jego znaczenia w dawnych czasach. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądały tradycyjne krosna, jakie materiały wykorzystywano do tkania oraz jak powstawały różne wzory i barwy tkanin.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Każdy uczestnik miał okazję usiąść przy małym krośnie i samodzielnie wykonać fragment własnej tkaniny. Uczniowie z zaangażowaniem przeplatali nitki osnowy i wątku, tworząc kolorowe wzory. Podczas pracy panowała miła i twórcza atmosfera, a prowadzący chętnie udzielali wskazówek i opowiadali ciekawostki o tradycjach tkackich w Polsce.

Warsztaty okazały się nie tylko świetną zabawą, ale również cenną lekcją historii, sztuki i cierpliwości. Dzięki nim uczniowie mogli przekonać się, ile wysiłku wymagało dawniej ręczne wykonywanie tkanin, a także rozwijać swoje zdolności manualne i kreatywność. Na zakończenie każdy zabrał ze sobą własnoręcznie wykonaną pamiątkę.

Po warsztatach pani Wioleta Czerniak oprowadziła grupę po wszystkich pracowniach znajdujących się w HDK-u zachęcając do rozwijania swoich pasji i talentów w tej właśnie placówce.

Był to bardzo dobrze spędzony czas, pełen radości, zaangażowania i satysfakcji z wykonanej pracy.

Opiekę sprawowały: Małgorzata Jasina i Irmina Spisacka

Galeria: