ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Lekcja muzealna z historii

Super User

5 kwietnia 2018 r. młodzież gimnazjalna z kl. II a wraz z wychowawcą Małgorzatą Jasiną uczestniczyła w niezwykle interesującej lekcji historii, przygotowanej przez Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Zajęcia przedstawione były w formie lekcji muzealnej pt. „Marszałek Józef Piłsudski- kult największego człowieka w historii narodu polskiego” z prezentacją multimedialną. W drugiej części spotkania młodzież uczestniczyła w wystawie upamiętniającej 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Podczas zajęć przybliżona została postać tego wielkiego Polaka, nie tylko jako marszałka, ale także w kontekście prywatnym jako męża, ojca, dziadka.

Można było obejrzeć przedmioty wykonane w celu upamiętnienia postaci i czynów Józefa Piłsudskie-go: monety, popiersia, obrazy, znaczki pocztowe, czasopisma, pocztówki okolicznościowe, nekrologi. Na wystawie zaprezentowano oryginalne krzesło, na którym siedział Piłsudski pod-czas wizyty w Zamościu. Wystawiono także pośmiertną maskę, kolekcję zdjęć rodzinnych, oryginalne szable z tamtego okresu. Młodzież dowiedziała się również w jaki sposób Hrubieszów honorował Józefa Piłsudskiego. Zachowały się zdjęcia, kroniki upamiętniające te chwile. Wszystkie te działania wpisują się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania nie-podległości przez Polskę.

 

Galeria: