ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Polonez dla Niepodległej

Super User

8 czerwca 2018 r. o godzinie 11.00 wszystkie przedszkola i szkoły: podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne wspólnie podjęły próbę ustanowienia rekordu Polski w ilości par jednocześnie tańczących poloneza. Odświętnie ubrane dzieci i młodzież dumnie maszerowały ulicami miasta na hrubieszowski Rynek. Biało-czerwone kotyliony przypięte do piersi podkreślały polski charakter wydarzenia. Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” do muzyki Wojciecha Kilara zatańczyło łącznie 381 par. Tancerze wykonali go pod kierunkiem p. Dominiki Borys – nauczyciela Zespołu Szkół nr 2. Zgodnie z zasadami Biura Rekordów wyznaczeni stewardzi nadzorowali i kontrolowali prawidłowość wykonania zadania.

Niezależni świadkowie obserwowali, czy wszystkie reguły figur i kroków tanecznych zostały spełnione. Nadzorowali też proces liczenia uczestników. Byli nimi:

Burmistrz Miasta – Tomasz Zając
Wicestarosta Powiatu Hrubieszowskiego – Anna Frączek
Naczelnicy Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu - Dariusz Czujkowski i Radosław Szkudziński
Dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury – Emilia Feliksiak
Kierownik Artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej – Grażyna Temporowicz.

Tańczącym towarzyszyła grupa fotografów oraz ekipa radiowa RTM Staszic.

Całość nagrywał p. Sławomir Kędziera. Patronat nad Rekordowym Polonezem na 100. lecie Odzyskania Niepodległości objął Wojewoda Lubelski - Przemysław Czarnek oraz Lubelski Kurator Oświaty - Teresa Misiuk. Próba ustanowienia Rekordu Polski w ilości par jednocześnie tańczących poloneza odbyła się w wielu szkołach Delegatury Zamojskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie. W naszym mieście placówki oświatowe miasta i powiatu podjęły tę inicjatywę wspólnie.

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia władzom miasta, świadkom, p. S. Kędzierze i kierownikowi Miejskiej Służby Drogowej p. M. Birontowi, a także dyrektorom szkół i przedszkoli oraz nauczycielom, którzy przygotowali młodzież. W naszej szkole był to pan Daniel Lipski.

 

Galeria: