ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Super User

Wycieczki klasowe stanowią dla wielu uczniów jeden z najciekawszych aspektów chodzenia do szkoły. Lubimy podróże dalekie, ale okazuje się, że również na miejscu czekają na nas miejsca niezwykłe i ciekawe. Niewątpliwie takim miejscem jest unikalna w skali europejskiej trzynastokopułowa cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia zachwyca zwiedzających szczególnie teraz – po zakończonych pracach rewitalizacyjnych. Dzięki unijnym pieniądzom wyremontowano część kopuł, odnowiono zewnętrzną elewację, freski, gruntownie wyremontowano dzwonnicę oraz wnętrze cerkwi. Piękno świątyni mogli podziwiać uczniowie kl. III A i II A gimnazjum, którzy wraz z opiekunami – p. Iwoną Chrząstek, p. Anitą Baranowską i p. Małgorzatą Jasiną udali się na zwiedzanie tej budowli.

Przewodnikiem po świątyni zgodził się być ks. Jan Kot, proboszcz hrubieszowskiej parafii. Młodzież dowiedziała się jak zbudowana jest cerkiew, jak wygląda jej wnętrze i jakie są różnice między prawosławiem i religią katolicką. Bogatsi o nową wiedzę utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nasza „mała ojczyzna” to miejsce wyjątkowe, które warto cały czas poznawać.

 

Galeria: